1973 Corvette C3 Convertible

1973 Corvette C3 Convertible

 

Projektiautode salongi vent/küte on enamasti kehvas seisus – tihendid jms. aja jooksul ära pudenenud, klapid-võllid roostes, kauem seisnud autodel on vendi korpuses tihti olnud ka kellegi pesa või ladu 😉 …et kõik töötaks vaikselt ja laitmatult ning salongi tuleks puhas ja värske õhk, võtame ventilatsiooniseadmed alati lahti, puhastame-korrastame-värvime, paneme uued tihendid ja kui vaja, uue radiaatori.

 

Pidurid Wilwoodilt

Hea külastaja – lisame siia lähiajal infot jõudumööda juurde. 🙂

1969 Chevrolet El Camino SS

1969 Chevrolet El Camino SS

1969 Chevy El Camino jõudis meile Californiast ja oli täiesti ootuspärases seisus, eelmisel omanikul pooleli jäänud projekt.

Tänaseks on auto valmis ja saanud tunnustatud vanasõiduki staatuse, e. musta reg.numbri maksimumpunktidega.

Plekitööd on tehtud, nüüd on tööjärg värvitöökoja käes

Kere on värvitud ja valmis kokkupanekuks

Raam enne ja pärast

Müratõrje: tuleseinale kahekordne ja põhjale üks kiht.

Vinüültop’i paigaldus

Mootor peal!

Valmis!

“Autolehe” fotosessioon artikli “Õnnelik juhus muutis auto saatuse” kohta (13.01.2021).

1965 Chevrolet Impala

1965 Chevrolet Impala

Algus: netist piltide järgi ostetud auto paistab pealtnäha päris kena…

283 cid originaalmootor

Kere tegelik seisukord selgub pärast liivapritsi…seekord olid eelmised remondimehed olnud üsna loomingulised

 

Impala uus kodu on Soomes

1969 Chevrolet Camaro

1969 Chevrolet Camaro

Mika 1969 Camaro tunnistati 19-21. aprillil 2019 Helsinki Messikeskuses toimunud American Car Show top 10 auhinna vääriliseks. Foto: @amerikanrautamagazine

Meieni jõudis see sellises seisus – osaliselt kastidesse pakituna

Et mootorisse imetav õhk oleks jahedam, sai tehtud õhufiltri ümber alumiiniumist korpus ja lisatud radiaatorile õhusuunajad.

Video allikas:   Jamboolio – Supercar / Muscle Car videos from around the world

1972 Chevrolet Camaro

1972 Chevrolet Camaro

2018 ABCS Best Tuning & Performance
American Beauty Car Show on suurim Ameerika autonäitus Baltikumis. Ameerika autode kogunemis- ja kiirendusvõistlus sai alguse 2001. aastal, üritus toimub igal aastal Haapsalus.

Taavo-Erkki Vitsutile kuuluv ´72 Chevrolet Camaro oli väljas 2018 American Beauty Car Show´l Haapsalus. Camaro sai tunnustatud tiitliga Best Tuning & Performance.

Video autor: Fredy

Auto andmed:
Mark: Chevrolet
Mudel: Camaro
Aasta: 1972
Kütus: Bensiin
Mootor: 540 cid BBC
Käigukast: 4L80E
Võimsus: 600+ hp (441 kW)
Pöördemoment: 800+ lb-ft (1100 Nm)

Kirjeldus:
Eesmärgiks oli teha ProTouring stiilis ameerika muskel. Auto on VIN-i järgi SS erimudel. Originaalilähedaseks jäi ainult auto välimus, kogu sisu, tehnika ja vedrustus tuli tänapäevane. Teise generatsiooni Camaro on mulle alati meeldinud, eriti just algusaastate oma, millel on taga ümmargused tuled ja ees split bumper. Kuna legendaarne punane ’79 Camaro mõõdab nüüd miile põhjanaabritejuures, siis müügist saadud raha läks investeeringuna sellesse projekti. Piltide järgi polnud nagu väga vigagi, kuid tegelikkus oli “pisut” teine. Mõelge hästi järele, enne kui piltide järgi tahate autot osta.

AUTO EHITAMISE LUGU:

Iga algus on raske
Autot ostes oli kohe selge, et aeg ja rooste on oma ülesannet tõsiselt võtnud. Kusjuures auto välisel värvkattel polnud väga vigagi. Kui aga magnet kohe mitte kuidagi ei taha auto pleki küljes püsida, siis on selge, et plekki lihtsalt pole. Selle asemel oli eelmine remondimees kõvasti vaeva näinud klaasriide ja vaiguga. Minu jaoks oli see midagi uut, sest siiani olin näinud kuidas Usa vennad paikavad roosteauke vihmveetoru pleki ja tõmbneetidega. Aga vahet pole, sest mind huvitas eeskätt ehitamise algmaterjal ehk number ja ämber.
Iga projekt algab auto lahtivõtmisega algosadeks, sealt edasi liivapritsi roostepuhastuseks ja et ajahammas uuesti närima ei hakkaks, siis haljale pinnale kohe epokrunt peale.

Plekksepp rõõmustab
Ainuke kes hetkeolukorra üle heameelt tunneb, on plekksepp, kellel on vähemalt paari kuu pikkune töö ja leib garanteeritud. Põhja keevitamine läks suhtkoht libedalt, sest mul olid põhjakausid olemas ja see aitas tublisti aega ja närvi kokku hoida. Kuna põhja konfiguratsioon on suht keerukas ja muhklik nagu kuumaastik, siis sirge plekitahvi panek ei õnnestu kohe mitte kuidagi. 2.gen-ile on õnneks Usa-s igasugu (pleki)juppe saada ja plekksepp ei pea oma pead sellega vaevama.
Kuna tagumine aknalaud oli läbinisti mäda ja auklik, siis polnud mingit pointi seda parandada. Märteni romulast leidsin sobiva doonori, millest sai välja lõigata sobilik tükk. Pisut pusimist ja originaaltükk istus nagu valatud oma kohale. Siinkohal tänud Märtenile.

Pisut on jälle edasi arenenud
Tagumiste tiibade ja tagapaneeliga sai plekksepp päris vatti…

Camaro on värvalite käes
Tööde loogilise jätkuna jätkab maaaler sealt kus plekksepp lõpetas. Niisiis auto treilerile ja maalrite juurde. Värvi eeltööd kestsid tiba üle 8 kuu. Kaua tehtud,… kaunikene… 🙂

Sillamajandus
Kuna auto kontseptsioon näeb ette tänapäevast handlingut, siis tuleb ka vedrustus vastavalt järele aidata. Ette tuleb Heidt’s-i poolraam ja taha 4 link vedrustus.

Kokkupanek
Pikkade projektide puhul on alati see häda, et tüdimus kipub peale tulema. Aga kui kere on värvitud, siis kokkupanek läheb alati palju reipamalt.

Esimesed jamad käes
Esimene poolraam, mis pidi olema “bolt on” ei ole seda mitte. Jaa, auto külge sobis see ilusti kuid mootor selle poolraami külge küll ei sobi. Alustuseks käis mootori õlivann vastu roolilatti ja väljalaske kollede ja maapinna vahe oli kõigest paar tolli.

Mootor
Suur oli üllatus, kui plokikaant maha keerates tuli nähtavale kellegi hoolikalt korjatud talvevarud…

Kapoti proov
Kuna sisselaske kolle ei taha originaalkapoti alla hästi ära mahtuda, siis sai prooviks toodud üks 2,5 tollise kõrgendusega kapott. Tegin paar klõpsu ka, aga mõjub ikkagi võõrkehana ja suure tõenäosusega jään originaali juurde. Sisselaske kolle tuleb sellisel juhul tellida custom. Elame-näeme.

Mootor maha ja ehitusse
Mootor sai uuesti maha võetud ja saadetud Soome R-Koneistusse silindrite torque plate hoonimiseks ja väntvõlli tasakaalustuseks. Kahjuks kumbagit tööd Eestis ei tehta. Kuni mootor on maas, saab mugavalt paigaldada piduritorud ja linelock’i.

Mootor on jälle peal
Mootor on jälle peal ja loodetavasti pole vaja seda rohkem eemaldada. Mootori ehitus seisis pikka aega sisselaske kollektori taga. Kolle on tehtud custom minu antud mõõtude järgi ja peaks originaal kapoti alla ilusti ära mahtuma, elame-näeme. Tellimise aeg oli USA-s 8 nädalat.

Pisut edasiminekut
Vahepeal saabus USA-st tellitud ProCharger serpentine kit ja otseloomulikult on jälle “bolt-on”. Genekas ei mahu ära – jääb täpselt throttle body’le ette.

Kütusesüsteem
Ega hobujõud riidekapist tule, ikka kütusest. Selleks, et mootori janu ära toita läheb tarvis kahte kütusepumpa.

Pumbad on valmis
Paaki tuleb kaks pumpa, mis hoolitsevad, et mootoris olevad hobused saaks joodetud. Pumbad on süvistatud originaal paagi sisse ja paagi põhja sai paigaldatud kütuse liikumist takistav vahesein, et kurvis pumbad kuivale ei jääks.

Paak on all
Kuna paak ise jäi originaal, siis selle paigaldamine pole teab mis kunsttükk. Kohale jõudnud radiaator tuli viia kohe keevitaja juurde, et vee väljavõtu kohad saaksid õige nurga alla.

Saabusid väljalaske kollektorid
Nii, nüüd saab mootori poolega edasi minna. Peab tunnistama, et need on juba kolmandad kolled. Eelmised kaks(pikad kolled) rändasid riiulisse, sest ei mahtunud ära. Seekord sai tellitud mid-length ja nüüd läksid külge enam-vähem talutavalt. Parempoolne istus ilusti, aga vasakut pidi väheke modifitseerima.

Väljalase
Kui vl kolled on paigas, siis saab edasi tegeleda ülejäänud väljalaske torustikuga. Kuna auto on madal ja Tallinna tänavad meenutavad pigem kuumaastikku, siis vähegi toekama kliirentsi tekitamiseks tuli kasutada ovaalset sumpsi toru ja eriti madalaid sumpsi pütte. Tootjaks on Spintech ja hind on umbes 2-3 x kallim kui ümmargusel torul. 3″ ümmarguse toru analoog ovaalina on 2 1/4 x 3.5″.

Intercooler ja torustik
Üle hulga aja oli aega Camaroga tegeleda. Intercooler sai tervenisti uus tehtud ja sellega seonduv torustik valmis tehtud. Viimase elemendina sai lisatud blow-off klapp.

 

Salongi tegi SideEffect

1965 Ford Mustang Fastback

1965 Ford Mustang Fastback

Värskelt auhinnatud 2019 American Beauty Car Show Best Sports Car. 

See Mustang oli Ameerikas värskelt “restaureeritud”…pärast lahtivõtmist ja liivapritsi selgus, et algmaterjalist jääb alles üsna vähe.

Valmis!

2019 American Beauty Car Show´l sai Mustang tiitli Best Sports Car.

1970 Pontiac Firebird LS3

1970 Pontiac Firebird LS3

 
Eestimaale lisandus üks Pontiac Firebird aastast 1970. Põhi oli auklik ja läks täies tükis vahetusse. Muus osas oli säilinud talutavalt ja oli enam-vähem komplektne. Keegi hakkas kunagi ehitama ja siis loobus, ilmselt käis põhja keevitamine üle jõu. Lahtivõetud jupid olid autosse kaasa pandud. Mootoriks on 400 cid small block ja kastiks kolmene automaat. Kunagi tulevikus saab keegi sellest omale vinge USA muskli…

AUTO EHITAMISE LUGU:

Hakkab pihta
Usa-st saabus hunnik plekidetaile ja auto keretööd võivad nüüd alata. Alustuseks liivaprits, seejärel haljale pinnale kruntvärv peale ja plekksepp võib otsast alata. Alustuseks läks vahetusse parepoolne küljekarp, seejärel läheb tükati vahetusse tagatiib. Kuna auto põhi oli suhteliselt hõre, siis tundus majanduslikult otstarbekas paigaldada uus põhi ühes tükis. Nüüd on plekksepal aeg siirduda pagasiruumi.

Tagumine vedrustus
Kuna õigel musklil on ikka korralikult lai tagarehv, siis sai Detroit Speed’ist tellitud vastav kit. See laseb autot 2″ allapoole ja võimaldab tagasillal kasutada 12″ laiuseid velgi. Kit’iga tulevad kaasa sügavamad sisemined koopad, mistõttu on võimalik kasutada “normaalseid” velje ja rehvi kombinatsioone.

Kere saab hea ja kõva
Kere on autole vundamendiks, sestap tasub plekitöödega vaeva näha. Uus põhi on paigas, mõned nurgad parandatud ja Detroit Speed’i tube kit on paigaldatud. Kere käis veelkord liivapritsis, seejärel happekrunt ja sellepeale omakorda täitevkrunt. Nüüd tuleb veelkord nina külge traageldada, vahed paika ajada ja edasi läheb kere maalri kätte.

Suur maalritöö
Tööde järjekord on jõudnud kere värvimiseni. Töö tehakse Rakveres ja loodetavasti saab 5+. Vähemalt eeltöö pildid on paljulubavad…
Esimese ninaga sai kõvasti vaeva näha, sest nina on kaetud pehme kummilaadse kihiga. Õnneks on selle parandamiseks erimaterjalid meie kaubandusvõrgus saadaval.

Kere saab lõpuks värvitud
Värviks tuleb helesinine metallik.

Mootor ja kast
Mootoriks tuleb sissepritsega LS3 mootor 525 Hp seades, mis peaks suitsetama rehvi igast asendist. Mootorit hakkab juhtima GM enda ECM (Engine Control Module) Soft kirjutatakse peale USA-s ja vajadusel saab seda siin kohapeal korrigeerida.
Käike hakkab vahetama elektrooniliselt juhitud 4L70E.
Pidurdamise eest hoolitseb Wilwood peasilinder koos 9″ vaakumvõimendiga.

Esiosa on koos
Esiosa sai kokku kruvitud ja saabusid Dakota Digital’i näidikud, mis lähevad originaal paneeli sisse. Kellade ühendus on lihtne, CAN ühendus võimaldab saada kogu vajaliku info otse mootori ja kasti ajust. Moorori ja kasti juhtplokid leidsid koha salongis, kindalaeka taga.

Kapotialune
Kapotialuna hakkab ka tasapisi valmis saama: õhuvõtt ja filter said väga minimalistlikud.

Summuti ehitus
Sumps sai tehtud kuni pütini 2.5″ torust ja sealt edasi 2 1/4″ torust. Gaaside ühtlustamiseks on H pipe. See tagab efektiivse väljalaske gaaside eemaldumise mootorist.
LS3 525 Hp mootor tahab saada 58 psi kütusesurvet ja piisavat tootlikust. Selle eest hoolitseb Walbro 392 pump. Tootlikust on 255 l/h. Nojah – ega hobujõud riidekapist ei tule…
Laiemate(sügavamate) rattakoobaste paigaldamisel tulid tagavedrud ka pisut sissepoole nihutada. Selle tagajärjel tuli paak teha 4″ lühemaks. Mõlemast otsast sai 2″ maha lõigatud ja otsad uuesti tagasi keevitatud. Näeb siiski välja nagu originaal.

Tasapisi valmib
Mõned pildid tööde edenemisest.

Mõned pildid sisust
Kogu sisustuse tegi SideEffect OÜ. Materjaliks on tumehall alkantara, läbitepitud hõbedase niidiga. Kuna tagumised koopad sai keevitatud sügavamaks, tuli küljepolstrid samuti laiemaks ehitada ja tagaiste sellevõrra kitsam teha. Lagi ja päikesesirmid on samuti kaetud tumehalli alkantaraga.

Auto on valmis 09.10.2016
Suvi läks lennates ja polnud väga mahti Firega tegeleda. Nüüd sügisel sai joon alla tõmmatud.